Rizika půjček

Každá půjčka s sebou přináší jistá rizika. Jaká jsou a jak se jim vyvarovat?

Jak se nedostat do problémů

Rychlé získání peněz může znamenat vyřešení problému, mnohdy ovšem na krátkou dobu, zejména pokud jde o rychlé půjčky. Každá půjčka představuje určité riziko v podobě nesplacení tohoto závazku ve stanovený termín a s tím spojené roztočení dlluhové spirály, nebo exekuce. je vždy důležité půjčku řádně splácet, nebo při problémech hledat řešení s poskytovtelem. Za půjčku vždy zaplatíte a mnohdy ne málo. Rizikem může být především nebankovní sféra a půjčky nesolidních společností. Tyto společnosti lákají na výhodný úrok, ale poplatky dosahují horentních částek a právě toto dělá půjčky drahými.

Nejmenší riziko představují bankovní půjčky

U bankovních půjček je téměř jistota solidního jednání. Pravidla a podmínky jsou dány a klient předem ví o všech skutečnostech. Navíc se klienti žádající o bankovní půjčku prověřují v registrech a čeká je kontaktování zaměstnavatele, zda mají pravidelný příjem, proto aby se předešlo nesplácení závazků vůči bance. Je důležité porovnat nabídky několika bank a spočítat si, kolik za půjčku nakonec zaplatíte. I jednotlivé bankovní nabídky se mohou poměrně dost lišit.

Nebankovní půjčky

Méně papírování vám nabídne nebankovní sektor a proto se tyto půjčky staly velmi oblíbenými. Plusem je navíc také rychlé a snadné vyřízení, mnohdy bez nutnosti osobní schůzky s vyřízením online. Podmínky pro získání půjčky nebývají tak přísné jako v bance. Riziko představuje vyšší úrok i RPSN a různé poplatky za vyřízení půjčky. Je to jakási daň za snadné vyřízení. Riziko představuje také poplatek předem za sjednání úvěru. Často se stává že po zaplacení tohoto poplatku, přestane zprostředkovatel komunikovat a k vyřízení půjčky nakonec vůbec nedojde. Je vhodné si projít recenze na internetu a pročíst diskuze těch, kteří si už od takových společností půjčku vzali.

Smlouva – podrobné seznámení

Rizika při uzavírání půjček mohou být velká a proto je dobré si v první řadě přečíst celou smlouvu včetně všech dodatků, které jsou ve smlouvě zmíněny, i ty co jsou psány malým písmem. Pokud nebude na internetových stránkách volně k nahlédnutí stojí za to si o ni požádat a seznámit se se všemi body v klidu a důkladně tak, ať všemu porozumíte. Každou nejasnost je dobré konzultovat s protistranou nebo ještě lépe s právníkem. Smlouva by měla být krátká, struční a výstižná a měla by obsahovat informace o RPSN, výši půjček a měsíčních splátkách. Některé firmy mají smlouvy na několik desítek stran a už to může vzbuzovat nedůvěru.

Sankce za nedodržení podmínek ve smlouvě

U smlouvy by měly být obchodní podmínky. V některých případech jsou součástí smlouvy, někdy jde o samostatný dokument. Důležité je seznámit se sankcemi v případě, kdy nebudete schopni půjčku splácet řádně anebo ji přestanete splácet úplně. Ve smlouvě bývají uvedeny kroky, které budou následovat – může jít o vysoké penále a poplatky. Dále může dluh převzít vymáhací agentura a můžete se tak dostat až k soudu. Hrozit vám mohou srážky ze mzdy nebo dávek, případně zabavení movitého nebo nemovitého majetku. Takovým jednáním se jistě dostanete do registru dlužníků a to znamená stopku pro další žádost o půjčku ať už bance nebo jinde.

30.10.1017