Na co se zaměřit před půjčkou?

Půjčkou lidé nejčastěji řeší náhlý problém a nedostatek peněz. Někteří si celou věc rozmýšlejí i týdny, nejdříve se snaží našetřit z platu tak, aby měli na splátky jakousi rezervu. Takových zodpovědných lidí je pomálu a ve většině jsou to zájemci o hypoteční úvěr, kteří berou takový závazek zodpovědně.

Hledání půjčky

Realita je jiná, lidí ve snaze vyřešit problém co nejrychleji nepřemýšlí zodpovědně, ale unáhleně a shánějí půjčky rychle, zbrkle a neuváženě. Často přehlédnout různé nevýhody nebo si dobře nespočítají kolik za půjčku vlastně zaplatí a co plyne z nedodržení podmínek. Nemohou nebo nechtějí ztrácet čas, a kývnou na různě nevýhodné podmínky nebo smlouvu podepíší, aniž by ji před tím četli.

Jenom úrok nestačí

Desítky reklam na internetu a v televizi zdůrazňují hlavně úrok. Ten se pohybuje téměř vždy do 10% p. a., takže každá půjčka vypadá na první pohled více než výhodně. Háček je jinde. Poskytovatelé půjček vydělávají zejména na poplatcích, například za vyřízení půjčky, zřízení a vedení účtu, za zpracování nebo poskytnutí.

Pozor na slovíčko "OD"

Každá upoutávka na slevu zboží různého charakteru začíná slovíčkem OD. Má však význam ten, že sleva od této hodnoty začíná. U půjček má význam nejnižšího možného úroku, který je platný při splnění nastavených podmínek. Při vyřízení se zkoumá úvěruschopnost žadatele a pokud je jeho bonita nízká, může to ovlivnit konečnou hodnotu úrokové sazby. Každý poskytovatel má své podmínky, ale s jistotou se dá říct, že úrok bude vyšší, než ten z reklamy, mnohdy i dvojnásobně.

RPSN je důležitější, než úrok

U půjček si spíše než úroku všímejte RPSN. Úrok se týká pouze úročením vypůjčené částky, kdežto RPSN je hodnota, která v sobě zahrnuje všechny poplatky. Proto je RPSN směrodatnější a ukáže vám kolik za půjčku zaplatíte. Díky hodnotě RPSN můžete různé půjčky mezi sebou porovnat a získáte tak představu, jak bude půjčka nakonec drahá. Poskytovatelé půjček mají povinnost o výši tohoto ukazatele spotřebitele informovat, dle zákona č. 321/2001 Sb. o spotřebitelském úvěru. RPSN vyšší než 30 % může hraničit s lichvou.

Ověřte si poskytovatel půjček

Než se pro půjčku rozhodnete, zjistěte si o dané společnosti co nejvíce informací. Na internetu je jich dostatek. I detaily mohou o konkrétním zprostředkovatelii mnohé vypovídat. Podívejte se na webové stránky, zda uveřejňují informace o sídle společnosti, telefony, e-maily, zda mají oprávnění tuto činnost vykonávat, kontrolou identifikačního čísla atd.

Prostudujte si také podmínky pro získání půjčky a nejlépe si předem vyžádejte smlouvou a celou si ji pročtěte. Pokud některou z podmínek nesplňujete, je zbytečné o půjčku žádat. Neztrácejte svůj čas, ani čas ostatních. Každá podmínka je dohledatelná z veřejně nebo interně dostupných zdrojů. Především pokud jde o doklady totožnosti, doložení potvrzení o zaměstnání a výši mzdy nebo to, jestli někomu nedlužíte a nemáte negativní záznam v registrech dlužníků.

1.3.1018