Registry dlužníků

Jakou funkci má registr dlužníků? Jaké u nás existují registry dllužníků a jaký je v nich rozdíl? Jak se do registru dostanete?

Co je to registr dlužníků?

Registr je databáze, do níž její členové zapisují informace o tom, jak si vedete se svými dluhy. Jedná se o informace o tom, jak splácíte a jestli jste v prodlení se splátkou. Pokud žádáte o půjčku, může si Vás poskytovatel v registru "prolustrovat" a tak zjistí, jaká je Vaše platební morálka. Informace takto získané může použít pro stanovení Vaší úvěruschopnosti, tedy pro to, jestli Vám půjčka nezpůsobí problém.

Jak se dostanete do registru?

Záleží do jakého... Do bankovního se informace zapíše už při žádosti o půjčku a to i tehdy, když Vám není schválena a dále samzřejmě při čerpání a splácení finančního produktu. Do nebankovního registru Solus se dostanete, pokud jste v prodlení delším než tři splátky svému poskytovateli půjčky (který je členem SOLUSU), nebo při více než tříměsíčním prodlení u telekomunikačních poskytovatelů. Záznamy jsou uchovávány ještě 3 až 5 let od ukončení smluvního vztahu. (zaniknutí dluhu).

REGISTR SOLUS

Databáze do které zapisují informace o nesplácení či prodlení závazků členové, jež jsou bankovní i nebankovní instituce. Členové jsou nejen poskytovatelé půjčke, lae také poskytovatele telekomunikačních služeb (mobilní operátoři) , poskytovatelé energií (plyn, elektřina) a další společnosti (například Makro, AVON, DIGI...)

REGISTRY CBCB (BRKI) A CNCB (NRKI)

Bankovní a nebankovní registry, do kterých se zapisují nenjen negativní informace o nesplácení a prodelní, ale také pozitivní o řádném splácení.

BANKOVNÍ REGISTR KLIENTSKÝCH INFORMACÍ (BRKI)

Pomáhá bankám k stanovování bonity a důvěryhodnosti svých klientů.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

Slouží k výměně informací o bonitě a důvěryhodnosti pro leasingové a úvěrové společnosti.

28.10.1017